Početna » Mala kuhinja – 7 trikova za dobru organizaciju
Mala kuhinja trikovi za dobru organizaciju

Mala kuhinja – 7 trikova za dobru organizaciju

Jedva da imam mesta da se okrenem u svojoj kuhinji koliko je mala. Mala kuhinja – veliki problemi. I naravno da mi je sve smetalo, nisam imala više mesta da donesem bilo šta novo.

Ali,  vremenom sam naučila da se snalazim u malom prostoru. Da bi i vama olakšala organizaciju u malom prostori, daću vam nekoliko saveta koji su meni pomogli.

1. Kuhinjski dodaci za urednost i funkcionalnost

Organizator za začine za pregledan i uredan način organizovanja police
Organizator za začine za pregledan i uredan način organizovanja police | YouTube

Uredna kuhinja olakšava pripremu obroka i stvara prijatno okruženje.

Kutija za hleb

Hleb često zauzima prostor na radnim površinama i stvara nered.

Elegantno rešenje je kutija za hleb koja ne samo da čuva svežinu hleba, već i doprinosi urednosti.

Izaberite kutiju koja ima dodatni prostor za skladištenje sitnih predmeta poput noža za hleb.

Na tržištu postoje i multifunkcionalne kutije sa integrisanim daskama za sečenje, što dodatno štedi prostor.

Organizator za začine

Polica ili rotirajući organizator za začine omogućava lakši pristup i bolji pregled, štedeći vreme tokom kuvanja. Pravilno odloženi začini recept su za njihov kvalitet.

Posude za skladištenje brašna i šećera

Hermetičke posude za osnovne namirnice čuvaju ih svežim i sprečavaju prosipanje. Prozirni modeli olakšavaju uvid u količinu namirnica.

Organizator za sudoperu

Praktični dodaci, poput držača za sunđere i tečnost za sudove, čine prostor oko sudopere urednijim i funkcionalnijim.

Kombinovanjem ovih dodataka možete imati urednu i organizovanu kuhinju koja olakšava svakodnevni rad.

2. Vertikalno skladištenje

Instaliranjem visećih polica uz prostor za odlaganje dobijate estetski element koji doprinosi toplini i funkcionalnosti kuhinje.

Na ovim policama možete čuvati posude sa začinima, teglice sa brašnom i šećerom, kao i dekorativne predmete poput biljaka ili ukrasnih činija.

Vertikalne šinske police su još jedno praktično rešenje. Na njih možete okačiti male korpe za voće i povrće, držače za kuhinjske ubruse, ili alate poput otvarača za flaše, rende i kuhinjskih makaza.

Magnetne trake su idealne za noževe, jer ujedno štede prostor i omogućavaju brz pristup dok kuvate. Osim toga, magnetne trake su sigurno rešenje koje drži noževe van domašaja dece kada se postave na odgovarajuću visinu.

Za poklopce i tiganje, zidne kuke su savršene jer omogućavaju vertikalno odlaganje koje oslobađa prostor u ormarićima. Tiganje možete poređati po veličini, dok će poklopci biti lako dostupni, a istovremeno ćete kreirati zanimljiv dekorativni efekat.

Ako imate malo prostora, možete razmotriti i postavljanje ploča s perforacijama na zidove. Ove ploče omogućavaju fleksibilno raspoređivanje kuka, polica i dodataka, što je sjajno za skladištenje kuhinjskih alatki, poput kutlača, spatula i metlica.

3. Klizne fioke i organizatori za unutrašnjost ormarića

Organizatori za unutrašnjost ormarića idealni za tiganje i tepsije
Organizatori za unutrašnjost ormarića idealni za tiganje i tepsije | YouTube

Ormarići u malim kuhinjama često imaju dubok, ali teško dostupni prostor, što može dovesti do toga da se predmeti gomilaju, a neki postanu zaboravljeni na poslednjim policama.

Klizne fioke predstavljaju idealno rešenje jer omogućavaju da lako vidite i dohvatite sve predmete, bez potrebe da pomerate ostale stvari ili se saginjete do poda.

Ove fioke dolaze u različitim veličinama i oblicima, tako da ih možete prilagoditi gotovo svakom ormariću, od visokih do onih ispod sudopere.

Dodavanjem unutrašnjih organizatora, poput pregrada za poklopce, držača za tanjire ili čak fioka sa više nivoa, možete dodatno stvoriti red i maksimalno iskoristiti prostor.

Vertikalni organizatori su savršeni za ploče za sečenje, plehove za pečenje ili poklopce, dok horizontalne pregrade omogućavaju bolje slaganje šerpi i tiganja.

Za skladištenje manjih predmeta, poput kuhinjskog pribora, postoje plitke fioke sa posebnim odeljcima koji sprečavaju mešanje predmeta i olakšavaju njihovo pronalaženje.

4. Preklopni i sklopivi stolovi

Preklopni stolovi mogu poslužiti kao dodatna radna površina za seckanje, mešenje testa ili posluživanje hrane.

Što se tiče sklopivih radnih ploča, one mogu biti savršene za privremeno proširenje prostora kada pripremate obrok za više osoba.

Kada se ne koriste, mogu se jednostavno preklopiti uz zid ili ispod ormarića, čime se obezbeđuje prohodnost i urednost prostora.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Plastika Online (@plastika_online)

5. Pametno birajte kuhinjske aparate

Veliki kuhinjski aparati često zauzimaju dragocen prostor u malim kuhinjama, čineći ih pretrpanim i teže organizovanim.

Umesto toga, birajte manje modele ili multifunkcionalne uređaje koji mogu zadovoljiti više potreba odjednom.

Na tržištu su dostupni i pametni uređaji koji objedinjuju funkcije blendera, secka i rende u jednom kompaktnom aparatu, što može biti veoma korisno ako vam manjka prostora.

Ako retko koristite određeni uređaj, možda je bolje odabrati ručnu varijantu.

Nešto poput ručnog miksera ili mini secka, koji zauzimaju manje prostora od njihovih električnih ekvivalenata.

Investirajte u kvalitetne aparate koji su dugotrajni i pouzdani. Na taj način izbegavate gomilanje nepotrebnih uređaja koji brzo gube funkcionalnost.

6. Maksimalna upotreba vrata ormarića

Unutrašnja strana vrata ormarića je idealno mesto za dodavanje kuka, držača za kese ili malih polica. Ovo je posebno praktično za odlaganje poklopaca, dasaka za sečenje ili rukavica za rernu.

Postoje nosači kesa za smeće koje se kače sa unutrašnje strane vrata kuhinjskog elementa. Samim tim umanjujete potrebu za kabastom kantom za smeće.

Na ovaj način ćete iskoristiti prostor maksimalno, a usput i smanjiti nered i pretrpanost.

7. Održavanje reda i minimalistički pristup

prostor ispod sudopere često neiskorišćen prostor
Prostor ispod sudopere često neiskorišćen prostor | YouTube

Osim organizacije, bitn deo uredne kuhinje je redovno održavanje prostora i higijene. Čistite radne površine i unutrašnjost ormarića kako biste izbegli nakupljanje prašine, masnoće i ostataka hrane.

Aparati i dodaci poput dasaka za sečenje i kutija za skladištenje treba redovno prati i dezinfikovati.

Reciklirajte nepotrebne predmete, poput starih kutija, tegli i plastičnih ambalaža. Umesto da čuvate sve što vam nije potrebno, ostavite samo funkcionalne i kvalitetne posude.

Time čuvate prostor i doprinosite očuvanju životne sredine.

Minimalistički pristup olakšava održavanje urednosti. Držite samo ono što zaista koristite i redovno pregledajte sadržaj ormarića i fioka.

Uklonite predmete koje niste koristili mesecima i dajte prednost stvarima koje su višenamenske i praktične. Kombinacija reda, higijene i minimalizma stvoriće funkcionalnu i prijatnu kuhinju.

Mala kuhinja nije problem

Nekada zaista ne možemo da biramo prostor gde ćemo smestiti kuhinju. Ovaj deo kuće često trpi da bismo dobili veći dnevni boravak ili trpezariju pa primenjujemo princip izrade kuhinje po meri.

Ako je to i vaš slučaj, probajte da primenite neke od saveta u ovom tekstu, verujem da će vam pomoći da se bolje ogranizujete i snađete.

Idi na vrh